KONKURS za upis nove generacije studenata u studijsku 2025/2026. godinu

Vanredni septembarski ispitni rok

Obavještavamo sve studente da će se septembarski ispitni rok održati u periodu od ponedeljka 01.09.2025. do petka 19.09.2025. godine. U ovom ispitnom roku studenti mogu polagati ispite koje su prijavili, a nisu položili u akademskoj 2024/2025.godini. Prijavljivanje...

KONKURS za upis nove generacije studenata u studijsku 2025/2026. godinu

Neradni dani povodom Dana državnosti Crne Gore

Obavještavaju se studenti da, povodom predstojećeg praznika – Dana državnosti Crne Gore, Fakultet neće raditi 14. i 15. 7. 2025. godine. Prvi radni dan biće srijeda, 16. 7. 2025. godine.

22.04.2023. Vježba gašenja požara i spašavanja ljudskih života

Dana 22.04.2023. godine u 11.00 časova, Fakultet za pomorstvo i turizam Bar je, u saradnji sa Fakultetom za mediteranske poslovne studije Tivat i Službom zaštite i spašavanja Opštine Tivat, realizovao vježbu gašenja požara i spašavanja ljudskih života iz plamenom zahvaćenih brodskih prostorija i teretnih skladišta, kontejnera. Vježba je održana na “Poligonu-Jaz”, Centra za obuku pomoraca (COP), Fakulteta za mediteranske poslovne studije Tivat. Navedeno uvježbavanje imalo je veliki značaj kako za realizaciju nastavnih programa studenata, tako i za realizaciju obuke pomoraca prepoznate u Pravilniku Ministarstva kao program obuke A33.
Studenti su izvodili vježbu na čelu sa iskusnim instruktorom Aleksandrom Drakulovićem koji je i dugogodišnji predavač u COP Tivat i Tinom Maslovarom, pripadnikom službe zaštite i spašavanja Opštine Tivat. Studentima je u izvođenju vježbe pomagalo i DVD “Krtoli”, vatrogasno drustvo koje iza sebe ima veliko iskustvo i na desetine ugašenih požara na plovnim objektima. Vježba je sprovedena, kao dio redovnih aktivnosti Centra za obuku pomoraca i Fakulteta. U konkretnoj realizaciji vježbe učestvovali su: Načelnik službe mr Milorad Giljača i Komandir DVD Krtoli, gospodin Milan Vukušić.
Studenti su na samom početku, prije izvođenja vježbe, teorijski upoznati sa osnovnim principima procjene situacije u zapaljenom području i načinom planiranja adekvatnog reagovanja. Ono o čemu su mnogo puta slušali kroz nastavne programe fakulteta i sadržaje teorijske obuke pomoraca A33 – Osnovna sigurnost na brodu, sada su mogli i praktično primijeniti na vježbi.
Postupak uvježbavanja studenata je nastavljen oblačenjem i opremanjem protivpožarnom opremom, pri čemu je posebna pažnja posvećena disajnim aparatima i kontroli količine kiseonika u bocama. Upotrebom protivpožarnih crijeva vršeno je hlađenje spoljnih površina zapaljenog kontejnera, nakon čega se pristupilo ulazku u zatvoreni prostor pod požarom i gašenje požara protivpožarnim aparatima.
U drugom dijelu vježbe, nakon uspješno ugašenog požara, studenti su vršili pretragu zatvorenog prostora i evakuaciju ljudi koji su se u trenutku izbijanja požara našli u tom zatvorenom prostora.